Aerosol Nedir?

0(sıfır) mikrondan küçük katı taneciklerin gaz içinde yayılma olayına aerosol denir. Aerosol katısı hedef bölgeye tetikleyiciler yardımıyla inert bir gaz ile dağıtılır. Bu dağılma işleminden sonra katı partikülleri hızla hedefleri ile süratle etkileşime girerler. FirePro aerosol katısı potasyum esaslıdır. Potasyum yapısı itibariyle bir alkali metaldir ve oldukça iyonik yani bileşik oluşturma isteği fazla olan bir elementtir. Potasyum; deniz suyunda 0,380 g/kg oranında bulunan, insan sağlığına zararsız bir elementtir.

Her insan başta sinir siteminin ihtiyacı olmak üzere her gün 3,5 mg potasyuma ihtiyaç duyar.ISO 14001 belgesine sahip FirePro potasyum esaslı olduğu için; toksik ve iletken olmayan oksijen bağlamayan ve ozon tabakasına zarar vermeyen, küresel ısınma etkisi ve karbon ayak izi bırakmayan bir malzemedir.

Neden FirePro?

FirePro yapı itibariyle çevreye zararsız katı parçacıklar (aerosol) ihtiva eder. Bu aerosol, tetikleyici olan durumlarda içindeki potasyum yardımıyla yangın radikallerini ( C, CO, OH) bağlayarak yanmayı engeller. Yangın söndürme sırasında mevcut söndürücüler oksijen boğma yöntemiyle söndürme yapmaktadır. Firepro yapısı itibariyle oksijene dokunmadan diğer bileşenleri engelleyerek yangını söndürür.

Aerosol yangın söndürme sistemleri önümüzdeki yıllar içinde firmalar için dahaha uygun bir çözüm haline gelecek ve bu sistemler bizim ülkemizde de yaygınlaşacaktır. FirePro yangın söndürme sistemleri, özellikle geleneksel gazlı söndürme sistemleri yerine daha az bir masrafla ve çok daha fazla yer ve zaman kazancıyla, bütün yangın türlerine de etkili olduğundan her tür yapıya kurulabilmektedir. Kullanım alanları; makine dairesi, Kontrol odaları, alçak gerilim istasyonları, veri merkezleri, elektrik panoları, kabinler, yatlar, gemiler, yükseltilmiş zeminler, asma tavanlar, motorlu araçlar, elektrik odaları ve haberleşme santralleridir.

Yangın Söndürme ve Yangın Tespit Sistemleri alanlarında kapsamlı çözümler için bizimle iletişime geçin!